Verb [dur]


Verb:


à=1a è=1e ò=1o ü=1u ç=1c é=2e í=2i ó=2o ú=2u





Si ets de Lleida i tens un gos, un gat o un cavall i vols alimentar-lo bé i que no tingui molèsties a causa del menjar, has de fer clic aquí.

Conjugació del verb dur

Infinitiu

Present : dur
Passat : haver dut

Gerundi

Present : duent
Passat : havent dut

Participi

dut
duta
duts
dutes

IMPERATIU

duu/u
dugui
duguem
dueu
duguin

Indicatiu

Present d'indicatiu

Jo duc
Tu duus/us
Ell/Ella duu/u
Nosaltres duem
Vosaltres dueu
Ells/Elles duen

Pretèrit indefinit d'indicatiu

Jo he dut
Tu has dut
Ell/Ella ha dut
Nosaltres hem/havem dut
Vosaltres heu/haveu dut
Ells/Elles han dut

Pretèrit imperfet d'indicatiu

Jo duia
Tu duies
Ell/Ella duia
Nosaltres dúiem
Vosaltres dúieu
Ells/Elles duien

Pretèrit plusquamperfet d'indicatiu

Jo havia dut
Tu havies dut
Ell/Ella havia dut
Nosaltres havíem dut
Vosaltres havíeu dut
Ells/Elles havien dut

Pretèrit perfet d'indicatiu

Jo duguí
Tu dugueres
Ell/Ella dugué
Nosaltres duguérem
Vosaltres duguéreu
Ells/Elles dugueren

Pretèrit perfet perifràstic d'indicatiu

Jo vaig dur
Tu vas dur
Ell/Ella va dur
Nosaltres vam dur
Vosaltres vau dur
Ells/Elles van dur

Pretèrit anterior d'indicatiu

Jo haguí dut
Tu hagueres dut
Ell/Ella hagué dut
Nosaltres haguérem dut
Vosaltres haguéreu dut
Ells/Elles hagueren dut

Pretèrit anterior perifràstic d'indicatiu

Jo vaig haver dut
Tu vas haver dut
Ell/Ella va haver dut
Nosaltres vam haver dut
Vosaltres vau haver dut
Ells/Elles van haver dut

Futur simple d'indicatiu

Jo duré
Tu duràs
Ell/Ella durà
Nosaltres durem
Vosaltres dureu
Ells/Elles duran

Futur compost d'indicatiu

Jo hauré dut
Tu haurás dut
Ell/Ella haurá dut
Nosaltres haurem dut
Vosaltres haureu dut
Ells/Elles hauran dut

Condicional simple d'indicatiu

Jo duria
Tu duries
Ell/Ella duria
Nosaltres duríem
Vosaltres duríeu
Ells/Elles durien

Condicional compost d'indicatiu

Jo hauria/haguera dut
Tu hauries/hagueres dut
Ell/Ella hauria/haguera dut
Nosaltres hauríem/haguérem dut
Vosaltres hauríeu/haguéreu dut
Ells/Elles haurien/hagueren dut

Subjuntiu

Present de subjuntiu

Jo dugui
Tu duguis
Ell/Ella dugui
Nosaltres duguem
Vosaltres dugueu
Ells/Elles duguin

Pretèrit perfet de subjuntiu

Jo hagi dut
Tu hagis dut
Ell/Ella hagi dut
Nosaltres hàgim dut
Vosaltres hàgiu dut
Ells/Elles hagin dut

Pretèrit imperfet de subjuntiu

Jo dugués
Tu duguessis
Ell/Ella dugués
Nosaltres duguéssim
Vosaltres duguéssiu
Ells/Elles duguessin

Pretèrit plusquamperfet de subjuntiu

Jo hagués dut
Tu haguessis dut
Ell/Ella hagués dut
Nosaltres haguéssim dut
Vosaltres haguéssiu dut
Ells/Elles haguessin dut